Slovensko na stretnutí koordinátorov Európskej záruky pre deti vo Varšave
Ako zlepšiť život detí, ktoré vyrastajú v náročných podmienkach? Aj o tom sa diskutovalo na stretnutí koordinátorov Európskej záruky pre deti, ktoré sa konalo vo Varšave v júni 2025. Slovensko pri tom nechýbalo – priniesli sme si množstvo inšpirácií, odborných poznatkov a príkladov dobrej praxe.
Spolupráca pre deti naprieč Európou
V dňoch 16. – 17. júna 2025 sme sa vo Varšave zúčastnili pravidelného medzinárodného stretnutia koordinátorov Európskej záruky pre deti. Podujatie zorganizovala Európska komisia v spolupráci s poľským predsedníctvom a zúčastnili sa ho zástupcovia z celej Európskej únie, vrátane Slovenska. Hlavným cieľom bolo zdieľať skúsenosti v boji proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu detí. V úvodnej časti vystúpili zástupcovia poľského ministerstva práce, Európskej komisie aj mesta Varšava. Nasledovali diskusie o predškolskej výchove, inkluzívnom vzdelávaní a o tom, ako môžu školy zohrávať dôležitú úlohu pri podpore detí z rôznych prostredí.
Inšpirácie z terénu aj z výskumu
Súčasťou programu boli aj odborné príspevky a popoludňajších hodinách nasledovala prehliadka inšpiratívnych miest vo Varšave – návšteva Intergeneračného domu, Denného centra pre deti ohrozené sociálnym vylúčením a Laboratória sociálnych inovácií Synergia, kde prebiehajú rôzne workshopy dostupné pre všetkých bez rozdielu. Tieto návštevy ukázali, že aj s jednoduchými riešeniami sa dajú vytvoriť bezpečné a podporné priestory pre deti a mladých ľudí.
Skúsenosti, ktoré pomôžu aj doma
Záverečný deň sa venoval hodnoteniu a monitorovaniu inkluzívneho vzdelávania. Svoje prístupy predstavili odborníci z Holandska, Českej republiky a Fínska, ako aj zástupcovia mesta Varšava, ministerstva práce či ministerstva zdravotníctva Poľska. Diskusia o skúsenostiach a odporúčaniach do budúcnosti bola ukončená vystúpením zástupcov Európskej komisie. Pre Slovensko bola táto účasť veľmi prínosná – nové kontakty, poznatky a inšpirácie budú využité pri ďalšej implementácii národného akčného plánu a pri nastavovaní opatrení, ktoré pomôžu zlepšiť život detí aj u nás.